Kikelet
A reggeli szellő megringatta a mogyoróbokron nyíló fiatal barkákat, aztán körbefutotta a gombaházat bekopogtatott az ablakán, és kacagva elrepült a tó felé, hogy muzsikáljon egyet a nádas száraz levelei között.
Mályva, a manókislány kinyitotta a gombaházikó ablakát, és ásítozva megdörgölte a szemeit. Nem sokáig ásítozott, mert a finom tavaszi levegő belekúszott az orrocskájába, és megcsiklandozta. A virágmanócska tüsszentett egyet, aztán még egyet, aztán kinézett az ablakon, és kerekre tágultak a szemei.
- Nahát! Az éjjel kinyíltak a mogyoróbarkák! Megjött a tavasz!
Gyorsan kirakta a párnáját az ablakba, hadd járja át a friss, tavaszi levegő, és visszafutott a házba, hogy felrázza Pipitért is.
A manófiú még mélyen aludt virágpaplanja alatt. Mályva lehúzta a válláról a takarót, és megrázogatta.
- Pipitér! Pipitér, ébredj! Megjött a tavasz!
- Ki jött meg, mi jött meg? – motyogta álmosan Pipitér, miközben a szemét dörgölte.
- Hát a tavasz! – nevetett Mályva, és kirángatta a manófiút az ágyból.
Pipitér morgolódva tűrte, hogy Mályva odacibálja őt az ablakhoz. Álmában éppen mézes zsályacukrot szopogatott, amikor a manólány felébresztette, még érezte a szájában az ízét. Ha Mályva nem huzigálja olyan erőteljesen, biztos visszafeküdt volna, mert a zsályacukor volt a kedvence. Hanem ahogy az ablakhoz ért, neki is belebújt az orrába a tavasz illata, és mindjárt kipattantak a szemei.
- Mályvácska! Hiszen ez a tavasz! – mondta tátott szájjal.
- Ezt mondom! – nevetett a manólány.
Olyan csalogató volt az illatozó tavasz, hogy a két kis virágmanó nem is várt sokáig. Gyorsan felöltöztek, megették a reggeli zabkásájukat, és már szaladtak is kifelé a rétre.
Odakint még beteg, sárga volt a fű, amiről csak nemrég olvadt le a hó, de a fagy már felengedett, és a manócskáknak mindenhol pocsolyákat kellett kerülgetniük. Mályva vidáman számolgatta a kék tavaszi égen gomolygó felhőket.
Ahogy sétáltak, itt is, ott is pici zöld hajtásokat láttak előbújni a földből és a megsárgult füvek tövéből.
- Nézd, Mályvácska! Most születnek a fűbabák! – mutatta Pipitér a manólánynak.
Mályva boldogan tapsikolt, körbejárta a fűbabákat, azután továbbmentek. Az úton két kis hangyával is találkoztak. Mályva rájuk köszönt, de a hangyák nem válaszoltak, csak szaladtak tovább. Biztosan nagyon sürgős dolguk volt.
A két kis virágmanócska továbbment a patakpart felé. A patakparton már ünnepi ruhában álltak a fűzfabokrok, mind tele voltak puha, bolyhos barkával. Pipitér ügyesen felkapaszkodott az egyik bokorra, és szedett egy jó ölre valót a barkából, jó lesz majd megtölteni vele a paplanokat. Mályva kankalinlevelekből batyut varrt neki, abba belerakták. Jó nagy csomag lett belőle.
- De most aztán hogy vigyük magunkkal? – vakarta a feje búbját Pipitér. Nem volt nehéz, de ugyan ki szeret nagy csomaggal sétálgatni?
- Hagyjuk itt, amíg sétálunk – ajánlotta Mályva. – Aztán hazafelé majd visszajövünk érte.
Hogy el ne fújja a huncut tavaszi szellő, száraz nádlevélből kötelet fontak, és azzal hozzákötötték az egyik fűzfabokor ágához.
- Cini-cin, cini-cin – cippegett a fűzfa tetején egy kis kék sapkájú cinke. – Majd én vigyázok rá, amíg odalesztek!
- Köszönjük szépen! – felelték a virágmanók, és továbbindultak.
A patak mentén mindenhol apró pókok és giliszták ébredeztek. Mályva megcsiklandozta az egyik gilisztát, azután futóversenyt rendeztek a fiatal pókocskákkal. Amikor elfáradtak, leültek a partoldalba, és apró kavicsokat dobáltak a vízbe.
- Kurutty, kurutty! – köszöntötte őket a vízből mocsári békamama. – Látom, ti is előbújtatok! Felébresztett a tavasz.
- Bizony, békamama! – felelték a manócskák.
- Hamarosan itt az ideje a tavaszi békazenének. Gyertek el a koncertre! Majd üzenek értetek, ha békapapa is előbújt a téli szállásáról!
Mályva és Pipitér megköszönték a szíves meghívást, és megígérték békamamának, hogy eljönnek. Azután felkerekedtek, és sűrű integetéssel búcsúzva a pókoktól, gilisztáktól és békamamától, továbbindultak a réten.
A fű között fehér hóvirágok és kék csillagvirágok nyitogatták a szirmaikat. Mályva beszaladt alájuk, és a levelek között kergetőzve Pipitérrel, meg-megrázta a csüngő fehér kelyheket, azt sem bánta, ha a szirmok közül néha a fejére cseppent a harmat.
Mire a napocska delelőre ért az égen, alaposan megéheztek. Letelepedtek egy csillagvirág tövében, és mind megették az aszalt szamócát és áfonyát, amivel reggel Pipitér előrelátóan teletömte a zsebét, mielőtt útnak indultak. Ebéd után szundikáltak egy kicsit.
Amikor kialudták magukat, az erdő széle felé vették az irányt.
Még oda sem értek, amikor Mályva már ugrándozni kezdett örömében. A csupasz, téli faágak között beláttak az erdőbe, ami csak úgy virult a rengeteg tavaszi virágtól.
- Nézd, Pipitér, nézd! – sikkantotta Mályva boldogan, és előrerohant. A manófiú alig győzte utolérni.
Az erdő alján még a tavalyi avar hevert, de a száraz barna levelek között mindenhol színes virágok dugták elő a fejüket, sárga kankalinok és téltemetők, rózsaszín keltikék, lila és sárga sáfrányok. A bodzabokor tövében még néhány martilapu is bontogatta félénken sárga szirmait.
- Jaj de szép, jaj de szép! – örvendezett Mályva.
Egyik virágtól a másikig szaladt, hogy mindet megcsodálja. A nagy szaladgálásban elbotlott egy barna csigaházban. Szerencsére nem esett nagyot, mert mindent beborított a puha avar.
Pipitér felsegítette, aztán ketten együtt ügyesen helyére forgatták a felborult csigaházat is.
- Nahát, ez a csiga még alszik? – mondta Pipitér.
- Kopogjunk be hozzá! Biztosan örül majd, ha megtudja, hogy megjött a tavasz!
- Kop-kop! Jó reggelt, kedves csiga! – kopogtatott be a csigaház betapasztott ajtaján udvariasan Pipitér.
Jó sokáig kellett kopognia, mire a csiga kinyitotta az ajtót, és ijedősen kidugta rajta vékony szarvacskáit.
- Jaj, csak ti vagytok, manócskák! – mondta megkönnyebbülve, ahogy megpillantotta Mályvát és Pipitért. Azután észrevette mögöttük a téltemetőket, és megszimatolta a friss illatot. – De hiszen tavasz van!
A két virágmanó felkacagott.
- Azért ébresztettünk fel! Ugye jól tettük?
A csiga hálásan bólogatott, de már nem is figyelt rájuk. Izgatottan a hátára vette a házát, hogy felfedezze a környéket.
- Igazán álomszuszék egy csiga – jegyezte meg Mályva. – Megköszönhette volna, hogy felkeltettük.
- Biztos csak elfelejtette, mert annyira megörült a tavasznak – felelte Pipitér.
Sétáltak még egyet az erdőben, azután a téltemetők sárga virágai között hazafelé vették az útjukat, mert a szellőcske már egyre hűvösebben fújdogált, és bár a sétában kimelegedtek és nem fáztak, de tudták, hogy hamarosan besötétedik.
A cinke valóban ott ült még a fűzfaágon, amikor visszakanyarodtak a patakparthoz, és megvolt a barkabatyujuk is. Leoldozták róla a kötelet, és gondosan eltették azt is, jó lesz az még valamire.
- Cini-cin! Igyekezzetek haza, manócskák! Nemsokára esteledik! – búcsúzott tőlük a cinke.
Pipitér a vállára vette a batyut, és szépen hazaballagtak. A fűbabák összébb húzták magukat éjszakára, de Mályva így is megtalálta őket, és megsimogatta a fejüket.
A gombaházban gondosan kipakolták a barkát, szétválogatták őket, és a nagyobbakat kosárba, a kisebbeket zsákocskákba rakták. Mielőtt teljesen besötétedett volna, Mályva még kiszaladt a mogyoróbokorhoz, és rázott a sárga mogyoróbarkákból egy csupor friss virágport a másnapi reggelihez.
Az ágyneműiket szépen átjárta a finom tavaszillat, úgyhogy amikor megágyaztak, egészen olyan volt, mintha még mindig a mezőn lennének a hóvirágok és csillagvirágok között.
- Biztosan fűbabákról, csigákról és csillagvirágokról fogok álmodni – nyújtózkodott elégedetten Mályva.
Becsukta az ablakot, bebújt az ágyba, és magára húzta a paplant.
- Jó éjszakát, kedves tavasz! – motyogta álmosan. – Aztán holnap is itt legyél!
|